уторак, 21. септембар 2010.

Klimatske promene uzdrmaće Zemlju


"Do kraja veka, posledice globalnog zagrevanja i nepoštovanja prirode od strane velikih i najmoćnijih iliti najbogatijih sila - država, neće se osetiti u znatnoj meri, pa će život na planeti ipak biti podnošljiv za ljudsku vrstu", saopštio je Vladimir Antić, poznati novinar i urednik subotičke lokalne TV stanice "RED 9" koji se nalazi na Mokroj Gori gde se održava trening o klimatskim promenama.

Vladimir Antić je izjavio da je u Mećavniku na Mokroj Gori predavač Per Oesterlund iz Danske, inače stručnjak na polju zaštite životne sredine, izneo najnovije informacije o globalnom zagrevanju i promeni klimatskih uslova na Zemlji te da će po tim informacijama temperatura neznatno rasti, kao i da će ljudi biti sposobni da se prilagode. Međutim, ukoliko se ipak nastavi tedencija otopljavanja leda na Grenlandu i emitovanja štetnog gasa u atmosferu, vodene površine na zemlji mogle bi da porastu i do 7 metara, čime bi za stotinu godina sa lica Zemlje mogla da nestane npr. cela Danska, dok bi se u Srbiji pojavile suše i ekstremno visoka temperatura, istakao je Oesterlund.
Imajući sve u vidu, promena će ipak biti, jer i kada bi se svi u ovom trenutku opametili, prirodi bi trebalo mnogo vremena da se oporavi, te bi ljudska vrsta svakako trebala da se priremi na poplave, zemljotrese i slične vremenske nepogode. I pored toga, ovo su poslednji momenti za osvešćivanje i zaustavljanje uništavanja prirode, ukoliko želimo da i generacije posle nas opstanu na Zemlji.

Jedna od ideja seminara na Mokroj Gori je da novinari moraju u većoj meri da obaveštavaju građane o promenama te da zajedno sa ustanovama i organizacijama koje se bave ekologijom rade na zaštiti prirode i cele planete, kako bi i naši potomci mogli da žive barem u sličnim klimatskim uslovima kao i mi.

V. Antić
http://www.red9.tv/

Нема коментара:

Постави коментар