
Radnici JKP "Čistoća i zelenilo" u Subotici godišnje sakupe oko 50 hiljada tona čvrstog komunalnog otpada. Ovih dana postavljaju stotine kontejnera u razne delove grada kako bi sprečili stvaranje divljih deponija kojih na teritoriji Subotice ima čak 70, a do sada je očišćeno samo njih deset. Činjenica da se u Subotici, Bačkoj Topoli, Malom Iđošu, Senti, Kanjiži i Čoki godišnje skladišti više od 80.000 tona otpada i da se on na dosadašnjim deponijama može odlagati još najviše dve godine, više je nego dovoljna da se ovih šest opština na severu Srbije ozbiljno pozabave pitanjem odlaganja smeća. Rezultat zajedničkog rada je preduzeće "Regionalna deponija", koje je u Subotici predstavilo generalni projekat sa studijom izvodljivosti buduće zajedničke deponije.
Regionalna deponija na severu Bače po evropskim standardima
Izgradnjom regionalne deponije, projektovane po evropskim standardima, za oko godinu i po dana region severne Bačke, u kome živi 267.000 stanovnika, konačno će rešiti problem odlaganja otpada i divljih deponija.
U subotičkoj Gradskoj kući projektni tim "Hidrozavoda" iz Novog Sada je predstavio gotov projekat deponije. Projek
at je odobrila i državna revizorska komisija. Iako je bilo nekoliko predloga za lokaciju na kojoj će biti izgrađeno regionalno smetlište, za najpogodnije mesto komisija je izabrala parcelu od 34 hektara na Bikovačkom putu, dva kilometra udaljenu od subotičkog naselja Orom, jer pored toga što je pristupačan, teren ima i najpogodniju infrastrukturu odnosno ima veći kapacitet, bolje geološke uslove i veću isplativost, rečeno je na promociji projekta. Deponija će se graditi po fazama, a prva etapa koja bi trebalo da počne za godinu i po, koštaće oko 17 miliona evra, dok će za ceo objekat biti izdvojeno oko 30 miliona evra, a moći će da prihvati 80 hiljada tona otpada godišnje.
at je odobrila i državna revizorska komisija. Iako je bilo nekoliko predloga za lokaciju na kojoj će biti izgrađeno regionalno smetlište, za najpogodnije mesto komisija je izabrala parcelu od 34 hektara na Bikovačkom putu, dva kilometra udaljenu od subotičkog naselja Orom, jer pored toga što je pristupačan, teren ima i najpogodniju infrastrukturu odnosno ima veći kapacitet, bolje geološke uslove i veću isplativost, rečeno je na promociji projekta. Deponija će se graditi po fazama, a prva etapa koja bi trebalo da počne za godinu i po, koštaće oko 17 miliona evra, dok će za ceo objekat biti izdvojeno oko 30 miliona evra, a moći će da prihvati 80 hiljada tona otpada godišnje. "Generalni projekat je prošao reviziju i sledeći korak je upoznavanje meštana Bikova sa funkcijom deponije", objasnila je Andrea Kikić, direktorica preduzeća "Regionalna deponija". "Potom će se predlog naći pred odbornicima subotičkog gradskog parlamenta i kada ga oni usvoje, počećemo sa izradom plana detaljne regulacije i tehničke dokumentacije", dodala je Andrea Kikić.
Moderna deponija sa više postrojenja
Regionalni sistem za upravljanje otpadom činiće sanitarna deponija, postrojenje za razdvajanje sekundarnih sirovina, kompostirnice, sabirni centri u kojima će biti sakupljan elektronski i električni otpad, zatim preradu građevinskog otpada, kao i mogućnost izdvajanja metana.
Svaka opština će imati jednu transfer-stanicu i sabirni centar, dok će grad Subotica imati tri sabirna centra. U transfernim centrima će se obavljati primarno razvrstavanje materijala koji će potom u velikim kontejnerima biti prebacivan u centralnu deponiju.
Pored sanitarne deponije, biće izgrađen sistem za preradu sekundarnih sirovina, gde će se odlagati otpad po vrstama i svojstvima, koji će se pripremiti za reciklažu. Na ovaj način biće izdvojen samo onaj otpad koji ne može dalje da se prerađuje.
"Za razliku od dosadašnjih deponija, u telo sanitarne deponije odlagaće se samo otpad
koji ne može da se reciklira ili kompostira", predočila je Andrea Kikić. "Zbog toga deponija neće biti izvor neprijatnog mirisa, jer će se većinski deo organskog otpada kompostirati, a ostatak koji se odlaže u telo deponije, prekrivaće se inertnim materijalom svakih 24 sata", istakla je direktorica "Regionalne deponije".
koji ne može da se reciklira ili kompostira", predočila je Andrea Kikić. "Zbog toga deponija neće biti izvor neprijatnog mirisa, jer će se većinski deo organskog otpada kompostirati, a ostatak koji se odlaže u telo deponije, prekrivaće se inertnim materijalom svakih 24 sata", istakla je direktorica "Regionalne deponije".Telo sanitarne deponije imaće i nepropusnu podlogu, koja će sprečiti prodor voda u zemlju, već će se one prikupljati, prerađivati i koristiti za regulaciju vlage u deponiji. Svaka deponija će takođe imati i svoj prečistač otpadnih voda, te neće biti zagađenja okolnih vodovoda već će otpadne vode biti odvođene u kanal i rečicu Krivaja.
Cenu izgradnje će ipak kad-tad platiti građani severa Bačke
Cena prikupljanja otpada u regiji trenutno košta u proseku 80 centi, a po rečima Andree Kikić, neće se menjati, ali će joj se dodati naknada za odlaganje otpada.
"Iako će na prvi pogled to biti novi izdatak za naše sugrađane, s vremenom će se pokazati da je ova investicija znatno isplativija od dosadašnjeg načina odlaganja smeća", zaključila je Andrea Kikić. "Međutim, kada sve bude dovršeno i deponija proradi, građani ovog dela Bačke neće moći sa sigurnošću da računaju na jetinije komunalne usluge, kada je odnošenje smeća u pitanju. Benefit će biti čista okolina, nestanak divljih deponija i uređeno pitanje otpada po evropskim standardima", napomenula je direktorica preduzeća "Regionalna deponija" Andrea Kikić."Ovakve deponije imaju maksimalnu iskorišćernost i puni efekat tek kada se podigne opšti nivo kulture odlaganja smeća, što znači da se na kućnom pragu smeće selektuje i odlaže po ekološkim principima, a na tom konceptu je potrebno još raditi. Prema projektu, ova deponija ima vek trajanja oko 40 godina, ali bi mogao biti i za destek godina duži ukoliko bi se ona koristila pod najpovoljnijim uslovima", naglasio je Stojan Saković, direktor "Hidrozavoda".
Deponija će biti, kako kažu njeni projektanti, maksimalno zaštićena i izolovana, te je opasnost od bilo kakvog zagađivanja najbliže okoline minimalna. Ona će dugoročno rešiti problem otpada u Subotici i opštinama Bačka Topola, Kanjiža, Senta, Mali Iđoš i Čoka.
VERUŠIĆ PRE TRI GODINE
VERUŠIĆ PRE TRI GODINE
O IZGRADNJI regionalne deponije govorilo se još pre tri godine, kada je njeno lociranje na Verušiću izazvalo veliko negodovanje meštana, koje je na kraju preraslo u političko sporenje. Naselje Orom ima mnogo manje stanovnika, kojima je projekat već predstavljen. Takođe, na ovoj lokaciji, kako se čulo, nema opasnosti od zagađenja rečice Čik.
V. Antić
Нема коментара:
Постави коментар